Bu kaçın kurası… AKP hiç kaybetmedi

31 Mart 2024 Mahalli İdareler Genel Seçimleri’ne katılacak siyasi partilerin oy pusulasındaki yerlerini belirlemek üzere 27 Ocak’ta bir kura çekimi yapıldı. Çekilen kura sonucu 36 parti’nin girdiği seçimin pusulasında AKP birinci sırada yer aldı.

Tesadüf bu ki, yine 31 Mart 2024 Mahalli İdareler Genel Seçimleri’nde, AKP ve CHP belediye başkan adaylarının oylarının eşit çıktığı Ardahan’ın Çıldır ilçesinde, belediye başkanı kura ile belli oldu. Kesin olmayan sonuçlara göre CHP’li Nurettin Aygün ve AKP’nin adayı Kemal Yakup Azizoğlu, 452’şer oy aldı. Oyların eşit çıkması nedeniyle Yüksek Seçim Kurulu’na (YSK) yapılan itirazlar kabul edilmedi. Seçim kurulunda yapılan kurada AKP adayı Kemal Yakup Azizoğlu’nun ismi çıktı.

Kura çekimlerinin üst üste ‘AKP zaferiyle’ noktalanması iktidar partisinin geçmiş dönemlerde kura çekilerek aldığı belediyeleri akıllara getirdi.

Mesela İzmir’de Menemen Belediye Başkanlığı için çekilen kura… CHP’li Belediye Başkanı Serdar Aksoy’un görevden uzaklaştırılıp tutuklanması üzerine Belediye Başkanvekilliği için yapılan kura çekimine AKP’nin adayı Aydın Pehlivan, seçimin cam kavanoz içinde gerçekleştirilmesinin usule aykırı olduğu iddiasıyla mahkemeye başvurdu. AKP’nin itirazıyla mahkeme yürütmeyi durdurma kararı verince 13 Ocak 2021’de yeniden kura çekildi vee son kuradan AKP’li Aydın Pehlivan çıktı.

Bir örnek de 31 Mart 2014 Mahalli İdareler Genel Seçimleri’nden verelim… Kars’ın Susuz ilçesinde AKP ve DSP adaylarına oyların eşit çıkması nedeniyle kura çekimi yapıldı. İlçe Seçim Kurulu’nda yapılan kura çekimi sonucu Susuz Belediye Başkanlığı’nı AKP adayı Uray kazandı.

31 Mart 2004 Mahalli İdareler Genel Seçimleri’nde de Sinop’ta oyların eşit çıkması üzerine yapılan kura çekiminde belediye başkanlığını AKP’nin adayı Zeki Yılmazer kazandı.

Aynı seçimde Kayseri’nin İncesu İlçesi’ne bağlı Süksün Beldesi’nde de AKP ve BBP’nin oyları eşit çıkınca, belediye başkanı kurayla belirlendi. Kur’dan yine AKP çıktı ve Burhanettin Soyak belediye başkanı oldu.

Hal böyle olunca sormadan edemedik: Bu kaçın kurası…

Büşra İlaslan

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir