Kadın Kıyafetlerinde Düğmeler Neden Sol Tarafta Yer Alırken Erkeklerde Sağdadır?

Pek çoğunuz ilk kez duymuş olabilirsiniz ancak bu tuhaf gelenek, aslında epey köklü bir tarihe dayanıyor!

Gelin, kökenine beraber inelim. Sizi şöyle aşağıya alabiliriz.

Rönesans ve Viktorya dönemlerinde, kadınların kıyafetleri erkeklerinkine göre çok daha karmaşıktı.

Kadınlar, genellikle hizmetçilerin yardımıyla giyinirlerdi. Hizmetçilerin, düğmeleri daha kolay ilikleyebilmesi için sol tarafa dikilirdi.

Erkekler ise kıyafetlerini kendileri giydikleri için düğmeler, sağ tarafa yerleştirilirdi. Bu durum, zamanla standart hâle geldi.

Peki neden günümüzde de devam ediyor?

Günümüzde hâlâ hizmetçileri tarafından giydirilen kadınlar var mı? Eminiz ki bir elin parmağını geçmez ancak günümüze kadar uzanmasının spesifik bir sebebi var. Mesela biz anlatmadan önce bu durumu fark etmemeniz bir hayli olası.

Kimsenin bu geleneği değiştirme zahmetine girmemiş olması ve çoğu insanın fark etmeyip şikâyetçi olmaması, değişmemesinin ana sebeplerinden.

Alternatif teoriler de mevcut.

Örneğin kadınlar, bebeklerini sol elleriyle tutarken sağ elleriyle düğmeleri ilikleyebilsinler diye düğmeler sol tarafa dikilmiş olabilir. Bir diğer teori ise kadınların ata binerken rüzgârdan korunmaları için düğmelerin sol tarafa yerleştirildiği yönünde.

Erkeklerin kıyafetlerindeki düğmelerin sağ tarafta olmasının sebeplerinden biri de savaşlarla ilgili. Erkekler, genellikle sol taraflarında kılıç taşır ve kılıçlarını sağ elleriyle çekerlerdi. Sağ tarafta düğmeleri olan kıyafetler, hareketi daha verimli kılardı.

Peki ya siz daha önce fark etmiş miydiniz?

Kaynaklar: Smithsonian Magazine, The Atlantic

İlginizi çekebilecek diğer içeriklerimiz:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir