Katar: Hamas’ın Doha’daki varlığına son vermek için gerekçe yok

Hamas’ın siyasi bürosunu Katar’ın başkenti Doha’dan taşımayı düşündüğü iddialarının tartışıldığı günlerde, Katar Dışişleri Bakanlığı’ndan İsmail Haniye başkanlığındaki Hamas Siyasi Bürosu’nun Doha’daki ‘mevcudiyeti’ hakkında açıklama geldi.

Reuters’ın aktardığına göre, Mısır’la birlikte Gazze’de ateşkes ve rehine takası anlaşması için Hamas ve İsrail arasında arabuluculuk yapan Katar’ın Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Macit El Ensari, düzenlenen basın toplantısında yaptığı açıklamada, Gazze’deki savaşta arabuluculuk çabaları sürerken, Hamas ofisinin başkent Doha’daki mevcudiyetine bir son vermek için hiçbir gerekçe olmadığını söyledi. Arabuluculuğa olan bağlılıklarının sürdüğünü belirten Katar Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, buradaki rollerini, söz konusu çabalarına olan ‘saldırılar karşısında hayal kırıklığı içinde’ yeniden değerlendirdiklerini söyledi.

‘KATAR YERİNE TÜRKİYE’ İDDİASI

Hamas siyasi liderliğinin Katar’dan ayrılmayı planlandığı iddialarının gündemde olduğu bir dönemde, Hamas’ın merkezini Türkiye’ye taşımayı düşündüğü ileri sürülmüştü. ABD’nin The Wall Street Journal (WSJ) gazetesi, Hamas’ın merkezini halihazırda bulunduğu Katar’dan başka bir ülkeye taşımayı değerlendirdiğini yazmıştı. Hamas’ın bu kapsamda 2 ayrı ülke ile iletişimde olduğu belirtilmişti. İddiaya göre, bu ülkelerden biri de Umman’dı.

Başka bir iddiada ise Hamas’ın merkezini Türkiye’ye taşımayı planladığı belirtilmişti. Suudi televizyon kanalı El Şark’a konuşan Türk kaynaklar, ‘Türkiye ile Hamas arasında, örgütün genel merkezinin Katar’dan Türkiye’ye taşınması konusunda görüşmelerin düzenlendiğini’ belirtmişti. Batı basını da İsmail Haniye ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın görüşmesinin bu iddialar ışığında gerçekleştiğine işaret etmişti.

HAMAS’TAN ‘TÜRKİYE’ AÇIKLAMASI

Al Mayadeen’e konuşan Hamas Siyasi Büro Başkanı İsmail Haniye’nin medya danışmanı Taher el-Nounou, “Türk yetkililerle yapılan görüşmeler, öncelikle İsrail işgalinin Filistin halkına karşı işlediği suçlardan sorumlu tutulması etrafında döndü” demiş ve “Katar ve Mısır arabuluculuğunu Türkiye’nin arabuluculuğu ile değiştirmeye çalışmıyoruz ve Haniye’nin Türkiye ziyaretinin bu konuyla hiçbir ilgisi yok” ifadelerini kullanmıştı.

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir